Stopień plastyczności gruntu – niejasności definicji i sformułowań
Otrzymując dokumentację geotechniczną od wykonawcy wierceń mamy do czynienia z licznymi parametrami gruntów w tym podaje się w tych dokumentacjach stopień plastyczności jako opis tzn. glina plastyczna czy też pył miękkoplastyczny itd. Ale czy to daje nam informację z jakimi gruntami mamy do czynienia???
Wielu autorów porównuje grunty do różnych norm i oto mamy źródło niejasności tych sformułowań!!!
Norma PN-81/B-03020 Grunty budowlane – Posadowienie bezpośrednie budowli – Obliczenia statyczne i projektowanie, dosyć szczegółowo podaje zależności liniowe pomiędzy stopniem plastyczności gruntu, a wartościami nośności (modułów odkształceń) tych gruntów, których wartości jednoznacznie zależą od stopnia plastyczności a zatem od wilgotności również. Dodatkowo normy podają wyraźne zależności liniowe pomiędzy wilgotnością w badaniach terenowych gruntów, a stopniem plastyczności co prezentuje rysunek 1.
Rys. 1. Wyznaczone liniowe funkcje zależności ilości wałeczkowań (określanie terenowe wilgotności) od stopnia plastyczności gruntów spoistych (wg PN-86/B-02480 oraz PN-EN ISO 14688-2)
Jak widać w zakresie gruntów miękkoplastycznych i płynnych mamy duże rozbieżności w obu normach. Zgodnie z normą PN-EN ISO 14688-2 (rys. 1) stan płynny grunty uzyskują przy stopniu plastyczności IL = 0,76. Badania gruntów spoistych wykonuje się w zakresie od stanu półzwartego (IL = 0,0) do płynnego (IL= 1,0). Wykonane liczne badania terenowe wykazały że wyznaczenie granicy płynności IL na poziomie 0,75 (zgodnie z norma PN-EN ISO 14688-2) jest uzasadnione. Zatem należy przyglądać się wynikom otrzymywanym i zwracać uwagę która firma powołuje się na jaką normę bo często jeszcze spotyka się dokumentację gdzie firmy powołują się na nieaktualne normy.